Raspbian چیست

معرفی سیستم عامل برد رزبری پای | Raspbian چیست؟

در مقاله آموزشی معرفی برد رزبری پای به طور مفصل در مورد این بردها و دلیل محبوبیت آنها صحبت کردیم. در این مقاله آموزشی هدف بررسی سیستم عامل هایی است که برای این بردها استفاده می شوند. Raspbian سیستم عاملی است که به صورت اختصاصی در آموزش های بعدی به توضیح آن می پردازیم.

بدون هوشمند سازی، رزبری پای عملا یک وسیله‌ی بدون کاربرد خواهد بود. بنابراین باید یک بخشی را برای هوشمندسازی این دستگاه دانلود و روی آن نصب کنید. این بخش به عنوان هسته مرکزی یا به عبارت دیگر، مغز دستگاه را تشکیل می‌دهد.

در علم کامپیوتر، مغز دستگاهی مانند رزبری پای با عنوان سیستم عامل یا «OS» شناخته می‌شود. OS  خلاصه شده عبارت operating system  است. آنها کامپیوتر را برای شما اجرا کرده و سپس به آن فرمان می‌دهند که چه کارهایی را انجام دهد. به عبارت دیگر OSها منتظر فرمان شما مانده تا متناسب با فرمان ارسالی پاسخی را به شما نمایش دهند.

سیستم عامل‌ ویژگی‌ها و ابزاری مانند کیبورد، ماوس، صفحه نمایش و حافظه را به خود متصل کرده و قابلیت برقراری ارتباط با اینترنت را برای شما فراهم می‌کند تا با استفاده از آن بتوانید اطلاعات و داده‌ها را مبادله کنید.

بسته به نوع هر کامپیوتر سیستم عامل‌های متفاوتی ایجاد و مورد استفاده قرار گرفته است:

  • کامپیوتر PC: سیستم عامل ویندوز (Windows)
  • کامپیوتر Mac: سیستم عامل OS X (مکینتاش)
  • کامپیوتر iPhone:سیستم عامل iOS
  • سایر کامپیوترها:سیستم عامل اندروید (Android)
  • کامپیوتر رزپری پای:‌  امکان نصب سیستم عامل های مختلف در آن وجود دارد.

توجه به این نکته ضروریست که هر نرم‌افزاری در فضای مربوط به سیستم عامل خود اجرا می‌شود. مثلا نرم‌افزاری که به سیستم عامل ویندوز تعلق دارد هرگز در سیستم عامل مکینتاش قابل پیاده سازی نیست.

یک سیستم عامل بسیار قدرتمند و ایمن به نام لینوکس (Linux) برای رزبری پای در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن بتوانید انواع عملیات‌ها و برنامه‌های موردنیاز را ایجاد کنید. از مزایای این سیستم عامل می‌توان به رایگان و متن باز (OpenSource) بودن آن اشاره کرد. در سیستم عامل لینوکس شما هیچ اجباری برای تبعیت از هیچ قانونی ندارید و می‌توانید سیستم را آنگونه که خودتان دوست دارید تنظیم کنید. علاوه بر این شرکت ماکروسافت یک سیستم عامل به نام windows 10 را برای رزبری پای راه‌اندازی کرده که به بسته به نیاز خود می توانید از یکی از انواع سیستم عامل ها استفاده کنید.

Raspbian چیست؟

سیستم عامل مورد استفاده در دستگاه رزپری پای شما با نام رسبین ( Raspbian ) شناخته می‌شود. این سیستم عامل یک ورژن الهام گرفته شده است از یک ورژن سیستم عامل لینوکس به نام دبین (Debian) است. در سری آموزش هایی که در سایت آکادمی توسعه هوشمند سازی قرار داده می شود از سیستم عامل Raspbian برای انجام پروژه ها استفاده می شود ولی نصب سایر سیستم عامل ها هم برای شما قرار داده می شود.

در صورتی که در مورد نصب این سیستم عامل سوالی دارید می توانید از آموزش سیستم عامل رزبین و روش نصب آن استفاده کنید.

دیدگاه ها بسته شده اند.