OpenCv چیست

آموزش OpenCv همراه با پایتون

OpenCv اولین بار توسط Gary Bradsky در سال 1999 در اینتل شروع به کار کرد و نسخه اول آن در سال 2000 ارائه شد. سپس تحت حمایت Willow Garage اقدامات گسترش آن شروع شد. در حال حاضر OpenCv از تعداد زیادی از الگوریتم ها پشتیابنی می کند که روز به روز در حال گسترش است. در حال حاضر OpenCv از بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند C++ ، Python ، Java پشتیبانی می کند. و در ساختار های مختلف سیستم عامل شامل Windows ، Linux ، Android ، iOS قابل پیاده سازی است.

زبان برنامه نویسی پایتون را می توان یکی از جدید ترین زبان های برنامه نویسی در نظر گرفت که توسط  Guido van Rossum معرفی شد. این زبان به علت سادگی و فابلیت خوانایی بالایی که دارد سریع به محبوبیت بالایی رسید. این زبان به علت سطح بالا بودن کاربر را درگیر نحوه استفاده از دستورات نمی کند و کاربر تنها باید درگیر عملکرد برنامه شود.

این زبان در مقایسه با C++ و C دارای سادگی بیشتری است ولی به راحتی می تواند به این زبان ها گسترش یابد. با استفاده از این زبان ها می توان کد های مورد نظر را نوشت و سپس آن را به عنوان  ماژول های پایتون ذخیره کرد و از آن استفاده نمود. این کار برای ما 2 نتیجه دارد : اول اینکه سرعت کد بالا است چرا که در واقع با زبان C++ نوشته شده است. و دوم اینکه به راحتی در پایتون قابلیت اجرا دارد.

این دقیقا همان کاری هست که OpenCv انجام می دهد. در واقع با استفاده از پایتون C++ را اجرا می کند. همچنین استفاده از Numpy این کار را برای شما راحتتر می کند. Numpy یک کتابخانه ای است که برای انجام عملیات ریاضی بهینه شده است. در واقع می توان گفت نگارشی شبیه MATLAB را دارد. شما از هر ساختاری در OpenCv استفاده کنید می توانید به Numpy تبدیل کنید و همین ترکیب اجازه انجام بسیاری از کارها را به شما می دهد. همچنین کتابخانه های دیگری هم هستند مانند SciPy ، Matplotlib که از Numpy پشتیبانی کنند.

هدف این است که مجمموعه ای از آموزش هایی را ارائه کرد که بتوانید از OpenCv همراه با پایتون استفاده کنید.توجه داشته باشید که برای استفاده از این آموزش ها شما باید اطلاعات اولیه ای در مورد پایتون و Numpy داشته باشید تا کدهای بهینه ای در OpenCv بنویسید.

جهت نصب این نرم افزار برای برد های رزبری پای می توانید از این روش ساده برای نصب OpenCv برای برد رزبری پای و نصب نرم افزار Opencv در برد رزبری پای استفاده کنید.

دیدگاه ها بسته شده اند.